Szukaj na tym blogu

niedziela, 17 maja 2015

WIG20 – SSN +15 ma pierwszego fana15.05 (2 dni temu) do mnie

Witam,

Pana sieć jest na prawdę dobra. Gratuluję i chylę czoła, że dzieli się Pan swoją wiedzą na blogu.
Ja inwestuję w akcje i interesuję się mechanicznymi systemami transakcyjnymi i przy tej okazji również zainteresowałem się sieciami neuronowymi ale bardziej w kierunku prognozowania długoterminowego czyli prognozy czy będzie hossa czy bessa. Próbowałem też zrobić sieć do prognozowania kursów akcji poszczególnych spółek, ale tylko na podstawie wskaźników analizy technicznej - jednak sieć miała za małą skuteczność w porównaniu z tradycyjnymi metodami więc na razie zawiesiłem ten temat. Próbowałem też sieci do prognozowania EURUSD, ale tu również sieć ładnie "zarabiała" na danych historycznych ale na danych testowych wyniki były bardzo słabe i błąd średniokwadratowy zbyt duży.  Musiałem popełnić jakieś błędy - sieć była przeuczona i nauczyła się na pamięć kursów historycznych. Później już do sieci nie wracałem i skupiałem się na systemach bardziej tradycyjnych ale teraz znowu myślę o sieci do prognozowania długoterminowego hossa/bessa.
Czy mógłby Pan coś niecoś zdradzić na temat swoich sieci na przykład ile ile jest wejść na sieci i  czy używa Pan tylko danych pochodzących z samego kursu WIG20 (np. wskaźniki techniczne) czy też różnych danych zewnętrznych np. kursy walut, zagraniczne giełdy itd. Jeśli nie to jak najbardziej rozumiem, bo wiem ile to pracy kosztuje.

pozdrawiam
Rafał

 


Pozwoliłem sobie wkleić e-mail od Rafała. Myślę, że nie ma nic przeciwko. Rafała nie znam, ale dobrze znam rozterki budowniczych SSN. Dziękuję za ciepłe słowa i pozdrawiam kolegę.

Wydaje mi się, że optymalne zastosowanie sieci to zlecenie jej zadania, aby poprawnie przewidziała prognozy długoterminowe. O dziwo moimi danymi wejściowymi są tylko wskaźniki analizy technicznej, stąd nazwa bloga "spekulacje neuronowe" a nie długoterminowe inwestowanie. W tak krótkim czasie jak 15 kolejnych sesji mam wątpliwości czy dane makro mają większy wpływ na wyjście – może. Natomiast starając się przewidzieć dłuższe trendy to myślę, że dane makro lub inne nietechniczne wskaźniki mają duży wpływ na prognozę.
Ile wejść ma moja sztuczna sieć? Ma osiem wejść i bardzo nisko skorelowane (i tu uwaga) RÓŻNEGO TYPU ŚREDNIE KROCZĄCE. Wcześniej próbowałem z MACD, RSI OSCYLATORAMI, i w moim przypadku najlepsze efekty uzyskałem na średnich. 

Rafał słusznie wspomniał o ilości pracy i czasu, jaki należy włożyć w uczenie sieci, to najsłabszy punkt prognozowania SSN, chętnie odkupie trochę czasu do tego, który nudzi się na tym padole!

pilu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz